Board of Directors

Directors of SH Group ( Holdings ) Limited

Executive Directors

Mr. Yu Cheung Choy

Mr. Lau Man Ching

 

Non-executive Director

Mr. Yu Ho Chi

 

Independent Non-executive Directors

Mr. Lam Yim Nam

Mr. Lee Wing Kee

 

 

 

Executive Directors

Mr. Yu Cheung Choy

Mr. Yu Cheung Choy (俞長財), aged 54, is the chairman of our Board and our executive Director. He is also the director of all our subsidiaries. As the founder of our Group, he became a controlling shareholder of Golden Light in March 1987 and established Shun Hing HK in August 1987. He is primarily responsible for leading the overall development, business strategies and expansion of our Group.  Mr. Yu obtained a bachelor degree of engineering (building service management) with honours from Washington InterContinental University in the United States through distance learning in March 2004.  Mr. Yu has over 30 years of experience in E&M engineering services industry. His experience includes project management, supervision and execution for various E&M engineering services projects.

 

 

Mr. Lau Man Ching

Mr. Lau Man Ching (劉文青), aged 52, is our chief executive officer and executive Director. He is also the director of all our subsidiaries. He joined our Group and became the sales and marketing manager of Shun Hing HK in October 1995. He then became the director of Shun Hing HK in February 2000. He is primarily responsible for directing the overall management and business operations of our Group.      Mr. Lau obtained a master degree of business administration in management from the Southeastern University in the United States through distance learning in February 1996. He was also awarded a higher diploma in building services engineering from The Hong Kong Polytechnic University. Mr. Lau has over 29 years in E&M engineering services industry. His  experience  include business management, project management, supervision and execution for various E&M engineering services projects. 

 

 

Non-executive Director

Mr. Yu Ho Chi

Mr. Yu Ho Chi (俞浩智), aged 29, is the non-executive Director. He joined the Group as non-executive Director on 27 June 2016. He is responsible for providing strategic advice to the Group and acting as a member of the audit committee of the Company. Mr. Yu graduated from the University of Melbourne in Australia with a bachelor degree of commerce in 2009. He has been a certified public accountant under Hong Kong Institute of Certified Public Accountants since March 2016. He has been also a member of CPA Australia since July 2013. Mr. Yu is currently working in a company listed on the Main Board of the Stock Exchange as Deputy Head of Investment Department. He was employed by an international accounting firm, in the assurance practice and advisory practice between 2010 and 2016. Mr. Yu is the son of Mr. Yu Cheung Choy, the chairman of the Board and an executive Director.

 

 

Independent Non-executive Directors

Mr. Lam Yim Nam

Mr. Lam Yim Nam (林炎南), aged 66, is our independent non-executive Director, the chairman of the remuneration committee and a member of the audit and nomination committees of our Company. Mr. Lam obtained a master degree in business administration from The Chinese University of Hong Kong in Hong Kong in December 1995. He also obtained a bachelor degree of business administration with honours from The Chinese University of Hong Kong in Hong Kong in July 1980. Mr. Lam has held several positions in various banks. He was an independent director of Shenzhen Rural Commercial Bank from May 2012 to May 2018. He was the deputy chief executive of Bank of China (Hong Kong) Limited from October 2001 to April 2011, and was responsible for overseeing retail banking business. He also held various positions in the group companies of Bank of China Group and Bank of China (Hong Kong) Limited, from August 1980 to April 2011, and was responsible for managing the business operations of the group companies. Mr. Lam has been an honorary advisor of The Hong Kong Institute of Bankers since 2011. He was a visiting professor of the Vocational Training Council from September 2011 to August 2015. He was an adjunct professor in the department of finance of The Chinese University of Hong Kong from March 2011 to 28 February 2014. He was a member of Hong Kong Banking  Industry  Training Advisory Committee from August 2010 to July 2012. He was a director of Community Chest of Hong Kong from June 2006 to March 2011. He was a member of Mandatory Provident  Fund  Schemes Advisory Committee from April 2009 to March 2011. He was a member of the Chongqing Committee of Chinese People's Political Consultative Conference (中國人民政治協商會議重慶市委員會) from January 2008 to December 2012.

 

 

Mr. Lee Wing Kee

Mr. Lee Wing Kee (李永基), aged 65, is our independent non-executive Director, the chairman of nomination committee and member of the audit and remuneration committees of our Company. Mr. Lee obtained a bachelor degree of science (engineering) (civil engineering) from the Queen Mary College, University of London in the United Kingdom in August 1976. He has been a member of the Hong Kong Institution of Engineers in Hong Kong since August 1983 and a member of the Institution of Civil Engineers in the United Kingdom since December 1981. He is currently a registered professional engineer under the Hong Kong Institution of Engineers. Mr. Lee joined Shui On Building Contractors Limited in April 1985 and held various positions in the company. Among the various positions he held, he was the deputy managing director of SOCAM Asset Management (HK) Limited from July 2013 to June 2016. He was the deputy managing director of Shui On Construction Company Limited from July 2013 to July 2014 and the executive director of Shui On Construction Company Limited from October 2000 to June 2013. SOCAM Asset Management (HK) Limited, Shui On Construction Company Limited and Shui On Building Contractors Limited are subsidiaries of SOCAM Development Limited, a company listed on the Main Board of the Stock Exchange (stock code: 983).  Mr. Lee was a member of the disciplinary board panel of the Commissioner for Labour from March 2009 to February 2015. He was a member of the Committee on Employees’ Compensation from January 2009 to December 2014. He was the chairman of Construction Workers Qualification Committee of Construction Workers Registration Authority from May 2006 to October 2010. He was a council member of Hong Kong Construction Association from April 2003 to June 2016, the vice president of Hong Kong Construction Association from 2005 to 2013 and the chairman of the building committee of Hong Kong Construction Association from 2005 to 2013 respectively. He was a member of Construction Workers Registration Authority of Environment, Transport and Works Bureau from October 2004 to October 2010. He was a member of Building Sub-committee of Land and Building Advisory Committee from April 2003 to March 2007 and a member of Construction Industry Training Authority of Construction Industry Training Authority from September 2003 to May 2007. He was the deputy honorary treasurer of The Hong Kong Construction Association, Ltd., the chairman of the Training Sub-committee and the vice chairman of the Training, Health and Safety Committee of The Hong Kong Construction Association Ltd. from 2003 to 2005 respectively.

 

 

 

Dr. Law Man Wah

 

Dr. Law Man Wah (羅文華), aged 67, graduated from The Chinese University of Hong Kong with a bachelor degree of business administration in October 1975 and obtained a master degree in business administration from Brunel University (currently known as Brunel University London), United Kingdom through distance learning in May 1992, a master of science degree in finance from City University of Hong Kong in November 1995 and a master of business (accounting) from Monash University, Australia through distance learning in November 2000. In October 2011, he was conferred Doctor of Business Administration by the Hong Kong Polytechnic University, major in finance and accounting. Dr. Law also holds various professional qualifications, including Certified Management Accountant in United States of America, Certified Banker and Certified Financial Management Planner of the Hong Kong Institute of Bankers. He is also a member of the Hong Kong Institute of Directors. Moreover, Dr. Law holds the International Certificate in Banking Risk and Regulation from the Global Association of Risk Professionals. - 2 - Dr. Law has over 30 years’ experience in the finance industry. He worked for Nanyang Commercial Bank Ltd. (“NCB”) from February 1983 to September 2001 and held various positions in NCB. He was the deputy general manager of NCB from March 1992 to September 2001 and was responsible for accounting, financial management, information technology, organisation and method, etc. He was the director of NCB from August 1994 to April 2007. Dr. Law worked for Bank of China (Hong Kong) Limited (“BOCHK”) from October 2001 to October 2010 where his last position held was head of financial management and general manager of financial management department. He was involved in the restructuring and listing of BOC Hong Kong (Holdings) Limited in 2001 and 2002. During his terms of appointment in BOCHK, he was responsible for accounting, financial compliance, budgeting preparation and control, etc. He also served as director of BOCI-Prudential Trustee Limited from October 1999 to March 2009. Currently, Dr. Law is a member of examination moderation committee of Hong Kong Institute of Bankers and a specialist of Hong Kong Council for Accreditation of Academic & Vocational Qualifications.